Ludność, która po II wojnie światowej przybyła na Dolny Śląsk, przywiozła wśród inwentarza kulturowego także własne tradycje związane z przygotowywaniem pożywienia.
Kuchnia osadników z Kresów południowo-wschodnich (m.in. tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie) wyróżniała się upodobaniem do potraw mącznych, takich jak pierogi, czy gołąbki z nadzieniem, a także znajomością przyrządzania potraw z grzybami oraz barszczy – białego i czerwonego.
Potrawa ta została wpisana na „Listę Produktów Tradycyjnych” prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w marcu 2008 r. Poniżej przedstawiamy Państwu przepis na ten tradycyjny smakołyk.
CZARNE GOŁĄBKI KRUŻEWNICKIE
Składniki:
0,5 kg kaszy gryczanej,
2 jajka,
0,5 kg wędzonki np. krotoszyńskiej,
3 ugotowane ziemniaki,
główka kapusty,
szklanka oleju,
1 cebula,
główka czosnku,
pieprz i sól do smaku
Wykonanie:
Z kapusty wycinamy głąb i obgotowujemy ją przez około 5 minut, a następnie pozostawiamy na pół godziny w gorącej wodzie. Studzimy oddzielamy liście.
Wędzonkę i cebulkę kroimy w kostkę i podsmażamy.
Ziemniaki gotujemy, a po ostudzeniu przepuszczamy przez maszynkę.
Kaszę gotujemy w lekko osolonej wodzie z dodatkiem pół szklanki oleju.
Ostudzoną kaszę mieszamy z zmielonymi ziemniakami, cebulą, podsmażoną wędzonką, przeciśniętym czosnkiem i jajkami. Przyprawiamy - wedle uznania - solą i pieprzem.
Farsz nakładamy na liście kapusty i zwijamy.
Gołąbki układamy ciasno w rondlu, podlewamy wodą zmieszaną z pozostałym olejem i łyżką soli dusimy do miękkości.
Gołąbki ze względu na ich postny charakter (bezmięsne) były spożywane np. w Wigilię Bożego Narodzenia bądź w okresie Wielkiego Postu.
źródło: minrol.gov.pl
foto: potrawyregionalne.pl